2021-06-06 18:37:37

Kalwaryjska procesja Bożego Ciała z udziałem strzelców z Rzeszowa

W dniu 3.06.2021 r. w Kalwaryjskiej Procesji Bożego Ciała ulicami miasta do Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej uczestniczyli strzelcy i kadra Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.


Wynosimy dziś naszego Boga na ulice. Sypiemy Mu pod nogi kwiaty. Chcemy Bogu pokazać nasz polski świat przeżywający ostatnimi czasy różne doświadczenia. Także zniewagi Pana Boga. Chcemy Panu Bogu pokazać nasz kalwaryjski świat i dom – mówił podczas uroczystej Eucharystii o. dr Konrad Cholewa OFM, kustosz sanktuarium. Mszę świętą celebrował w kościele Parafii Św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej o. Teofil Czarniak OFM, Minister Prowincjalny.

Dalej przypomniał, że uroczystość Bożego Ciała powstała, jako odpowiedź na osłabienie wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, dlatego dzisiaj szczególnie potrzeba na nowo wracać do gestów adoracji i modlitwy oraz szacunku miejsc i rzeczy świętych. Kapłan przypomniał, że lud Starego Testamentu na słowa Mojżesza jednogłośnie odpowiedział: „Wszystkie słowa, jakie Pan powiedział, wypełnimy”, dlatego potrzeba jedności głosu, kiedy chodzi o sprawy Boże i w Kościele i w naszej Ojczyźnie i w naszej „Małej Ojczyźnie” – Kalwarii Zebrzydowskiej.
- Co pokażemy przechodzącemu Bogu? Jaki jest nasz ludzki świat? Nasz dom? Nasze miasto? Nasza Ojczyzna? Czy liczy się w tych miejscach i wspólnotach Bóg i Jego prawo, Jego przykazania? – pytał zakonnik.
  
W dalszych słowach zachęcał do refleksji, „czy są takie miejsca, przestrzenie, obszary życia wokół nas i w nas do których nie chcemy Jezusa wpuścić, nie chcemy, żeby je dziś zobaczył, nie chcemy, żeby o nich wiedział?”
- Chrystus, przejdzie przez naszą codzienność, dotrze w różne zakątki tego, co powszednie, co najbardziej nam bliskie. Przejdzie, by błogosławić. Otwórzmy serca na to błogosławieństwo. Otwórzmy serca na Jego obecność i prośmy, aby umocnił naszą wiarę w Jego słowa „Jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” – zakończył ojciec Konrad.
  
Po Mszy świętej wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem w stronę kalwaryjskiej bazyliki, po drodze zatrzymując się przy czterech ołtarzach, przy których odśpiewano fragmenty z Ewangelii.

 W wyjątkowej uroczystości wzięli udział  strzelcy i kadra Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

Zdjęcia: Jerzy Gajewski

Galeria zdjęć