Strzelcy Pamiętali
2021-02-14 14:39:05

79. rocznica powołania Armii Krajowej

W dniu 14.02.2021 r. odbyły się przed pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej obchody 79. rocznicy powołania Armii Krajowej, w której uczestniczyli strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.


Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego  uczestniczyli w uroczystości 79. Powołania Armii Krajowej. Przed pomnikiem zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów. Zapalone znicze złożyli strzelcy: sek. ZS Hubert Biały i st. strz. ZS Zuzanna Pittner. 
Z ramienia kadry Związku byli obecni: st.  insp. ZS Marek Strączek, st. chor. ZS Mateusz Kaczmarzyk i  sierż. ZS Krzysztof Tabisz.

Wieńce i wiązanki kwiatów złożone zostały dziś w 79. rocznicę powołania Armii Krajowej pod Pomnikiem jej żołnierzy z Podokręgu Rzeszów w stolicy Podkarpacia. AK powstała na mocy rozkazu Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego z 14 lutego 1942 roku z przemianowania Związku Walki Zbrojnej powstałego w listopadzie roku 1939.

Jak przypomniał w rozmowie z Radiem Rzeszów historyk z rzeszowskiego Oddziału IPN Grzegorz Leszczyński, nie była to jedynie zmiana nazwy. W ramach Armii Krajowej prowadzono akcję scalenia różnych podziemnych organizacji zbrojnych w jedna strukturę, będąca w założeniach częścią Polskich Sił Zbrojnych. W szczytowym okresie działalności liczebność Armii Krajowej szacowana jest na 380-390 tysięcy zaprzysiężonych żołnierzy, wielu historyków mówi o niej jako o największej podziemnej armii okupowanej Europy.

Dzisiejsze uroczystości w Rzeszowie miały symboliczny charakter, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników wydarzenia nie zaplanowano oficjalnej części ani oficjalnej Mszy Świętej. Przed złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów” wystawiona została warta honorowa i odmówiona modlitwa w intencji poległych żołnierzy AK. w uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele wojska, Instytutu Pamięci Narodowej, Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego oraz wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Żródło :  Polskie Radio Rzeszów

Galeria zdjęć