Strzelcy Pamiętali
2021-02-11 15:19:51

81. rocznica pierwszej wywózki Polaków na Sybir

W dniu 10.02.2021 r. odbyły się uroczystości 81. rocznicy wywózek Polaków na "nieludzką ziemię" w których wzięli udział strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.


Podczas uroczystości, Strzelcy z I kompanii JS 2021 prezentowali sztandar Płd.-Wsch. Okręgu Strzeleckiego, w składzie: sek. ZS Roman Czach, st. strz. ZS Daniel Ryczek i strz. ZS Daria Pruchnik.  Z ramienia kadry Związku był obecny:  st. sierż. ZS Michał Urman.

W 81. rocznicę pierwszej masowej wywózki Polaków na Syberię, przeprowadzonej przez władze sowieckie w 1940 roku, odbyło się dzisiaj uroczyste nadanie imienia Sybiraków X LO w Rzeszowie. Z powodu epidemii koronawirusa, uroczystość ograniczyła się do mszy świętej w kościele Podwyższenia Krzyża, pod przewodnictwem J.E. ks. bp Edwarda Białogłowskiego, w czasie której poświęcona została tablica pamiątkowa z nową nazwą szkoły.

Sztandar rzeszowskiego oddziału Związku Sybiraków przekazała społeczności szkolnej prezes Związku Danuta Zbyszyńska, która podkreśliła, że nadanie imienia Sybiraków placówce oświatowej jest dowodem na to, jak ważna dla Polaków jest historia. W czasie czterech masowych deportacji w latach 1940 -1941, Rosjanie wywieźli w głąb Związku Radzieckiego ponad milion trzysta tysięcy Polaków.

X LO wchodzi w skład Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie. W sąsiedztwie szkoły znajduje się Park Sybiraków, a w nim pomnik pamięci ofiar zesłań na Syberię.

Żródło:  Radio Rzeszów

Galeria zdjęć