2021-01-09 13:25:44

„Ferie ze Strzelcem” w Szkole w Mogielnicy

W dniu 8 stycznia 2021 r. na zaproszenie Dyrektora Szkoły Podstawowej w im. Św. Jana Pawła II w Mogielnicy Pana Łukasza Bubicza, uczestników półkolonii zimowej odwiedzili strzelcy ze Sztabu Komendy Głównej Jednostki Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.


Ostatniego dnia półkolonii w  Szkole Podstawowej w  Mogielnicy uczestników odwiedzili Strzelcy ze Sztabu Komendy Głównej: chor. ZS  Jakub Ryba i sierż. ZS  Justyna Sokołowska. Strzelcy przypomnieli i utrwalili dzieciom wiedzę zdobytą we wcześniejszych dniach. Dodatkowo chor. ZS Jakub Ryba przeprowadził wykład dotyczący lotnictwa i przeprowadził szereg pokazowych doświadczeń naukowych.

Zajęcia z dziećmi rozpoczęto musztrą, przećwiczono zbiórkę w szeregu, dwuszeregu, zwroty, odliczanie na komendę "kolejno odlicz", "do dwóch odlicz". Następnie przeprowadzono krótkie zajęcia ruchowe. Głównymi zagadnieniami poruszanymi tego dnia była komunikacja radiowa i lotnictwo. Dzieci dowiedziały się czym jest fala dźwiękowa i sygnał radiowy, jak zbudowany jest radiotelefon, w jaki sposób należy porozumiewać się z wykorzystaniem środków łączności radiowej. W ramach zabawy uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy i rozlokowani w różnych charakterystycznych miejscach, po czym mieli nawiązać z sobą łączność i uzyskać potrzebne informacje. Po ćwiczeniach z łączności radiowej, w sali wykładowej zostały przeprowadzone zajęcia z lotnictwa. Młodzież zapoznała się z podstawowymi rodzajami statków powietrznych takich jak: szybowiec, samolot, śmigłowiec. Wspólnymi siłami został  zbudowany mały samolot puszczany z ręki. Zastosowano techniki modelarskie, starannie mierząc, wycinając i klejąc elementy wykonane z balsy i depronu. Zaprezentowano sposób wyważania modelu zwracając uwagę na rolę każdego elementu w budowie samolotu. Zajęcia uatrakcyjniły doświadczenia fizyczne i chemiczne takie jak: balon z wodorem i jego kontrolowany wybuch, sprężanie i rozprężanie powietrza, eksperymenty z wykorzystaniem ognia. W czasie zajęć zaprezentowano kilka filmów o Związku Strzeleckim a także o lotnictwie bojowym, miało to na celu zainspirowanie uczestników nauką i chęcią rozwoju w aktywny sposób.

Te kilka wspólnie spędzonych dni zapowiadają początek stałej obecności Strzelców w gminie Boguchwała.

 Warto podkreślić, że współorganizatorem półkolonii zimowej w Szkole Podstawowej w Mogielnicy był Pan Mateusz Witczuk Dyrektor Lokalnego Ośrodka Kultury "Razem" w Niechobrzu, drużynowy ZS.

fot. sierż. ZS Justyna Sokołowska, druż. ZS Mateusz Witczuk  

Galeria zdjęć