Święto Niepodległości
2018-11-25 13:52:13

Rzeszowscy Strzelcy podczas Święta 11 Listopada asystowali przy „Dzwonie Niepodległości”

Nasi Strzelcy dostąpili zaszczytu asystowania w dniach 11 i 12 listopada 2018r. przy Dzwonie Niepodległości. Każdy chętny mógł w niego uderzyć. W poniedziałek kolejka ustawiła się już rano. Pierwsze osoby były przed 8.00 i tak aż do wieczora. Uderzenie w Dzwon Niepodległości i pamiątkowe zdjęcie dla wielu stało się jednym z najważniejszych punktów obchodów stulecia.


Dzwon Niepodległości, który po raz pierwszy zabrzmiał w niedzielę 11 listopada 2018 r.  w Święto Niepodległości w Rzeszowie. To dar Samorządu Województwa Podkarpackiego z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Dzwon został odlany na zamówienie samorządu województwa. Po raz pierwszy uderzył w niego w imieniu mieszkańców regionu marszałek Władysław Ortyl, podczas obchodów Święta Niepodległości na Placu Farnym przy  pomniku płk Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie. Podczas niedzielnych uroczystości w imieniu Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w dzwon uderzył Komendant Główny ZS  insp. ZS Marek Matuła. Mieszkańcy Rzeszowa i okolic   mogli uderzać w dzwon w niedzielę i w poniedziałek (12 listopada). Również mogli wpisać się do pamiątkowej księgi.

Rzeszowscy Strzelcy doliczyli się kilku tysięcy uderzeń. Nikt jeszcze nie policzył jubileuszowych wpisów, a tych także są tysiące, a niektóre wpisy były bardzo wzruszające.
Ważący tonę dzwon został odlany w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Znajduje się na nim godło Polski, herb Podkarpacia oraz tekst „Roty” Marii Konopnickiej.

Galeria zdjęć