Strzelcy Pamiętali
2020-11-22 13:59:38

102. ROCZNICA ZWYCIĘSKIEJ WALKI O LWÓW

W dniu 22.11.2020 r. w Rzeszowie odbyło się upamiętnienie 102. rocznica zwycięskiej walki o Lwów. Walki, do której stanęła we Lwowie młodzież, a nawet dzieci – to „Orlęta Lwowskie”. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele JS 2021 Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.


W niedzielę tj. 22.11.2020 r. o godz. 11.00 w kościele Świętego Krzyża przy ul. 3-go Maja w Rzeszowie została odprawiona Msza Święta w intencji poległych obrońców Lwowa i Ojczyzny, której przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. prałat  Władysław Jagustyn.

Walki, do której stanęła we Lwowie młodzież, a nawet dzieci najmłodszy chłopak miał 9 lat – to „Orlęta Lwowskie”, z których wielu oddało swe młode życie, ale Lwów został obroniony. To Obrońcy Lwowa, spoczęli na cmentarzu nazwanym dla uczczenia ich pamięci „Cmentarzem Obrońców Lwowa”, nazywanym też często Cmentarzem „Orląt Lwowskich”, który jest wydzieloną częścią Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie.

Po zakończeniu Mszy Św. uczestnicy udali się przed kościół, gdzie przed tablicą znajdującą sie na elewacji świątyni upamiętniającą Obrońców Lwowa – Orląt Lwowskich, strzelcy zaciągnęli  wartę honorową. Orlęta ZS JS 2021 złożyły zapalone znicze, a na zakończenie ks. prałat Władysław Jagustyn poprowadził krótką modlitwę i odśpiewano hymn  "Boże, coś Polskę". 

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele: Orląt ZS, młodzieży strzeleckiej oraz kadry Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Była obecna również delegacja Związku Piłsudczyków RP Oddział w Rzeszowie.

Zdjęcia: st. chor. ZS Grzegorz Gajewski.

Galeria zdjęć