2020-09-03 16:18:58

Marszałek Sejmu RP w asyście Strzelców z Paradyża złożyła kwiaty przy grobie Nieznanego Żołnierza Polskiego poległego w 1939.

Przypadającą we wtorek 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej, marszałek sejmu uczciła złożeniem kwiatów przy grobie Nieznanego Żołnierza Polskiego poległego w 1939 roku, na cmentarzu w Paradyżu, w asyście strzelców z Jednostki Strzeleckiej 2035 Paradyż Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.


Marszałek Sejmu RP Pani Elżbieta Witek przypomina, że państwowe rocznicowe uroczystości odbyły się wcześnie rano na Westerplatte i w Wieluniu, ale - jak wskazała marszałek – II wojna światowa to nie tylko te dotknięte tragedią miejsca.

Marszałek Sejmu zaznacza, że pamiętać należy nie tylko o bohaterach, których znamy z imienia i nazwiska, ale także o bezimiennych żołnierzach, którzy w walce za ojczyznę złożyli ofiarę własnego życia.

Groby bezimiennych polskich żołnierzy rozsiane są po całej Polsce, w różnych miastach, miasteczkach, małych wioskach. Bardzo cieszę się, że mogę być w Paradyżu i podziękować młodzieży oraz Strzelcom za to, że pamiętają właśnie o tych bezimiennych polskich żołnierzach, którzy zapłacili taką samą cenę, jak żołnierze na Westerplatte, pod Kockiem, czy w czasie całej drugiej wojny światowej. Tą ceną było życie

- podkreśla Elżbieta Witek, marszałek sejmu


Elżbieta Witek zaznacza, że o pochowanym na cmentarzu w Paradyżu żołnierzu wiadomo niewiele poza jego tragicznym losem.

- Tutaj pod Paradyżem wojska niemieckie znalazły się w nocy z 4 na 5 września 1939 roku, kiedy regularna armia polska opuszczona przez sojuszników musiała wycofywać w głąb kraju. Ale część żołnierzy w pojedynkę lub w niewielkich grupach pozostała tu i walczyła do końca tak, jak ten żołnierz, który został zabity przez Niemców – mówi marszałek sejmu. - Żołnierze z września 1939 roku pamiętali, co znaczy niepodległość i wiedzieli, o co walczą. Oni zasmakowali wolnej, niepodległej Polski i chcieli, żeby ona nadal taka była - dodaje.

W uroczystości złożenia  kwiatów przy grobie Nieznanego Żołnierza Polskiego poległego w 1939 na cmentarzu w Paradyżu wziął udział Komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego st. insp. ZS Marek Matuła.

Asystę Honorową ze sztandarem wystawili strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2036 im. O.P. AK „Błysk” w Paradyżu Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego pod dowództwem   mł. insp. ZS Marka Polinceusza.

81. rocznica wybuchu II wojny światowej
1 września 1939 roku, wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie, na całej niemal długości, granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej.

Tego dnia jako pierwsze Niemcy zaatakowały Wieluń i Westerplatte. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji przeprowadzonej później, 17 września.

Konsekwencją stał się „IV rozbiór Polski” dokonany przez Adolfa Hitlera i Józefa Stalina.


Na podstawie strony internetowej: TVP Łódź
fot. Grzegorz Michałowski, PAP,  Fot. Kancelaria Sejmu/Andrzej Hrechorowicz.

 

Galeria zdjęć