Strzelcy Pamiętali
2020-07-28 11:12:26

76. Rocznica wyzwolenia Tyczyna przez żołnierzy AK

W dniu 26.07.2020 r. odbyły się uroczystości upamiętniające 76. Rocznicę wyzwolenia miasta Tyczyna przez żołnierzy Armii Krajowej z rąk niemieckich. W uroczystościach czynnie wzięli udział orlęta oraz strzelcy Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego z Rzeszowa i Tyczyna.


Na zaproszenie Burmistrza Tyczyna Pana Jana Skotnickiego Orlęta ZS z Tyczyna oraz Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego wzięła udział w upamiętnieniu 76. Rocznicy wyzwolenia miasta Tyczyna, na czele z Komendantem insp. ZS Markiem Matułą i Dowódcą Okręgu insp. ZS Markiem Strączkiem wraz  pocztem sztandarowym ze sztandarem Płd.-Wsch. Okręgu Strzeleckiego oraz pocztem sztandarowym ze sztandarem JS 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie.  O godz. 12.00 w kościele parafialnym została odprawiona Msza Św. w intencji  zmarłych i żyjących żołnierzy Armii Krajowej placówki „Topola”. O godz. 13.30 przy mogiłach żołnierzy AK przeprowadzono Apel Pamięci, złożono wieńce i zapalono znicze.

O godz. 14.00 – w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Tyczynie odbyło się okolicznościowe spotkanie. Podczas spotkania zabrał głos Major w st. spocz. Stefan Michalczak ps. "Brzoza", "Jodła"

Major w st. spocz. Stefan Michalczak ps. "Brzoza", "Jodła"rocznik 1921 r. Swoją działalność patriotyczną rozpoczął w 1939 r., w strukturach Związku Walki Zbrojnej. W 1943 wstąpił do Armii Krajowej, zaprzysiężony przez plut. Bolesława Papi ps. "Czerw". W AK pełnił funkcję łącznika w drużynie dywersyjno-sabotażowej działającej na terenie radomsko-kieleckim, podokręg Iłża, Inspektorat Iłża"Baszta", placówka Starachowice.
Mjr. Michalczak swoją działalność w strukturach AK ujawnił w 1966 r. Po wojnie przez 2 lata był inwigilowany i przesłuchiwany przez UB. Od 1992 r. pracuje społecznie w ŚZŻAK pełniąc w kadencji 2018-2021 Prezesa Koła Rzeszów ŚZŻAK. Przy Zarządzie Okręgu działał także w specjalistycznych komisjach: Komisji Weryfikacyjnej, Komisji Awansów i Odznaczeń, Komisji Socjalno-Bytowej. W działalność związkowej szczególnie angażuje się w propagowanie historii walk o niepodległość oraz tradycji wojskowych, skierowanej do młodzieży szkolnej, uczniów klas mundurowych i imienia Armii Krajowej oraz płk. Łukasza Cieplińskiego. Major Michalczak bierze czynny udział w uroczystościach patriotyczno- niepodległościowych upamiętniających wydarzenia związane z działalnością Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, a także przysięgach wojskowych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi, wojskowymi i związkowymi.

Galeria zdjęć