Strzelcy Pamiętali.
2020-07-05 09:26:30

Obchody 79-tej rocznicy dokonanej zbrodni na profesorach lwowskich.

W dniu 04.07.2020. na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie, odbyły się Obchody 79-tej rocznicy dokonanej zbrodni na profesorach lwowskich. Wzięli w nich udział kadra i strzelcy z Samodzielnej Jednostki Strzeleckiej im. kpt. Bogusława Zajączkowskiego we Lwowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.


Na Wzgórzach Wuleckich hitlerowcy rozstrzelali przedstawicieli polskich elit intelektualnych. Zginęło 25 profesorów lwowskich wyższych uczelni oraz 18 członków ich rodzin, przyjaciół i znajomych.

Egzekucja została przeprowadzona w nocy z 3 na 4 lipca 1941. Jak przypomina dr Maria Wardzyńska z Biura Edukacji Publicznej IPN, Niemcy od początku wojny mordowali polskie elity. W ramach akcji "Inteligencja" aresztowali, a następnie zabili bądź wywieźli do obozów koncentracyjnych.

W uroczystościach wzięli  udział kadra i strzelcy z Samodzielnej Jednostki Strzeleckiej im. kpt. Bogusława Zajączkowskiego we Lwowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, na czele z insp. ZS Erykiem Mateckim.

Galeria zdjęć