Nasza pamięć o Nich trwa i nie zaginie !
2020-06-19 19:44:20

80. rocznica pierwszego transportu Polaków do Auschwitz.

Strzelcy IV kompanii Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa -Kuli w Rzeszowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego uczcili pamięć zmarłych i ostatnich żyjących ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych.


80 lat temu - 14 czerwca 1940 r.  Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków w tym 40 rzeszowian oraz kilkudziesięciu mieszkańców obecnego województwa podkarpackiego. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, harcerze, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758. 

Dla upamiętnienia tego wydarzenia 19 czerwca br. w Kościele Świętego Krzyża odbyła się Msza Święta w intencji osób zmarłych i ostatnich żyjących ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych, w której udział wzięli strzelcy IV kompanii przy ZST w Rzeszowie JS 2021 im. płk. Leopolda Lisa- Kul w Rzeszowie wraz z dowódcami: insp. Markiem Strączkiem, insp. Jackiem Magdoniem oraz mł. insp. ZS Barbarą Gajewską. Na Mszy Św. obecna była również Prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Koła Rejonowego w Rzeszowie Pani Stanisława Imiołek – 98-letnia była więźniarka Ravensbruck. Po mszy strzelcy mieli możliwość spotkać się i porozmawiać z Panią Stanisławą oraz wykonać pamiątkowe zdjęcie. Podczas rozmowy strzelcy zapewnili Ją o tym, że Nasza pamięć o Was trwa i nie zaginie – Będziemy Pamiętać !

Galeria zdjęć