Strzelcy Pamiętali !
2020-01-22 22:03:03

157. Rocznica Wybuchu Powstania Styczniowego w Rzeszowie

Strzelcy z I Kompanii Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego wzięli udział w uroczystościach 157. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego w Rzeszowie.


Uroczystości rozpoczęła msza w Kościele Świętej Trójcy, której przewodniczył biskupa Edward Białogłowski. Główną część obchodów zorganizowano pod pomnikiem powstańców na rzeszowskim na Starym Cmentarzu.

Powstanie, które wybuchło 22 stycznia 1863 roku było największym polskim powstaniem narodowym. Walki trwały aż do jesieni 1864 roku. Powstańcy stoczyli 1200 bitew i potyczek. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską. Uroczystości w Rzeszowie były oddaniem hołdu 30 tysiącom poległych. Czterdzieści tysięcy uczestników postania zostało skazanych na katorgę i zesłanych na Syberię. Choć powstanie wybuchło poza granicami Galicji uczestniczyło w nim wielu Polaków z regionu m.in. Marcin Borelowski - rzemieślnik z Rzeszowa, który dowodził oddziałami powstańczymi pod Chruśliną i Panasówką.

 

Galeria zdjęć