2019-11-26 20:54:06

Konferencja o gen. Stanisławie Maczku w Ustrzykach Dolnych

W Ustrzyckim Domu Kultury w dniu 23 listopada 2019 roku odbyła się konferencja naukowa poświęcona życiu i działalności gen. Stanisława Maczka, członka Związku Strzeleckiego, generała Wojska Polskiego, człowieka honoru i do końca oddanego Ojczyźnie patrioty. Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej w Sanoku wzięli udział w spotkaniu.


W konferencji wzięli udział Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2088 w Sanoku, mogący poszerzyć swoje wiadomości historyczne o wydarzeniach z przeszłości dotyczące ich regionu w trakcie walk o odzyskanie niepodległości podczas I wojny światowej oraz znaczenia postaci gen. Maczka w tworzeniu nowoczesnych mobilnych związku taktycznych wojska oraz żołnierzy walczących do początku do końca II wojny światowej z niemieckim okupantem. 

Plan konferencji zawierał spotkanie ze 102 letnik kombatantem, żołnierzem 10 Brygady Kawalerii dowodzonej przez gen. Maczka podczas kampanii wrześniowej oraz żołnierza AK por. Tadeuszem Lutakiem ps. "Pancerz". 

W listopadzie 1918 roku to właśnie Maczek, wówczas w stopniu porucznika, zdobywał miasto. Dla upamiętnienia tego faktu i w hołdzie legendarnemu dowódcy z czasów II wojny światowej Stowarzyszenie Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy chce wybudować jego pomnik w Ustrzykach Dolnych.

Wojciech Chrobak

Galeria zdjęć