Wspomnienie - Kamień węgielny - 13.05.2005 r.
2019-10-24 20:33:57

Już wkrótce odsłonięcie i poświęcenie pomnika Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie

W dniu 11 listopada 2019 r. zostanie odsłonięty i poświęcony pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie. W dniu 13 05.2005 r. Związek Strzelecki „Strzelec” włączył się w inicjatywę wmurowania kamienia węgielnego pod przyszły pomnik Marszałka. Wróćmy na chwilę do tamtego dnia.


Pomysł budowy pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego zrodził się w Rzeszowie jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Już wtedy założono, że rzeźba stanie na placu marszałka Piłsudskiego, czyli dzisiejszym placu Wolności. Ze względu na działania wojenne temat jednak ucichł, a później władzom komunistycznym nie było z nim po drodze.
– Ale marszałek to wielka postać w historii kraju i honorowy obywatel Rzeszowa, dlatego także i my dążyliśmy do uhonorowania go pomnikiem – uważa insp. ZS Marek Strączek, dowódca południowo-wschodniego okręgu Związku Strzeleckiego Strzelec Józefa Piłsudskiego. W 2005 do tematu powrócił Podkarpacki Związek Piłsudczyków, z którego inicjatywy na placu Wolności pod przyszłą rzeźbę wmurowano kamień węgielny. Uroczystość odbyła się w dniu 13 maja 2005 roku. Msza Św. koncelebrowana została odprawiona w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej OO. Bernardynów w Rzeszowie. Msz św. przewodniczył J.E. Ks. Bp Kazimierz Górny – Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Adam Podolski – kapelan Związku Piłsudczyków w Rzeszowie. Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości: kompania honorowa 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, pododdziały honorowe Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie i Jednostki Strzeleckiej 2025 im.  im. ppor Zbigniewa Zielińskiego w Jarosławiu Związku Strzeleckiego „Strzelec” , wiele delegacji szkół z Rzeszowa i okolic, a także władze wojewódzkie, samorządowe szczebla wojewódzkiego i Miasta Rzeszowa, kombatanci, żołnierze Armii Krajowej, mieszkańcy Rzeszowa i okolic zebrali się na Placu Wolności w Rzeszowie. Na Placu Wolności dokonano wmurowania kamienia węgielnego pod przyszły pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie. Poświecenia dokonał ks. infułat Józef Sądej. Przemówienie okolicznościowe wygłosił Janusz Cisek – b.prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku. Uroczystość była wielkim wydarzeniem patriotycznym. Czynnie uczestniczyli w wydarzeniu strzelcy Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Rzeszowie.

Galeria zdjęć