Strzelcy uczestniczyli w przedsięwzięciu
2019-10-21 18:45:30

Premiera mobilnej gry miejskiej Leopold GO

W dniu 18.10.2019 był wyjątkowym dniem dla Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, dniem premiery pierwszej w mieście mobilnej gry miejskiej Leopold GO, opartej na życiorysie płk. Leopolda Lisa-Kuli. Wydarzenie zgromadziło przed budynkiem Biblioteki ponad 250 uczestników. W grze wzięli udział strzelcy JS 2021 im. płk L. Lisa-Kuli ZS „Strzelec” JP.


Uczestników powitała Pani Barbara Chmura, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Oprócz licznie zgromadzonej młodzieży i ich opiekunów, swoją obecnością zaszczycili nas Pani Katarzyna Pawlak, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Rzeszowie oraz Pan Stanisław Fundakowski, Wicekurator Oświaty. Wśród gości znaleźli się także Pan Marcin Skrabka, założyciel Good Books i Good Games, który wprowadził graczy do korzystania z aplikacji, i Pan Wojciech Kloc - trener grupy, która pracowała nad stworzeniem gry.

Na premierze znaleźli się również mali autorzy gry pod opieką Pani Anny Pasek-Depy, ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Rzeszowie im. Gen. St. Maczka, którzy od początku we współpracy z bibliotekarkami Filii nr 6 WiMBP w Rzeszowie tworzyli grę oraz uczestniczyli w szkoleniach.

Następnie przedstawieni zostali członkowie komisji konkursowej: dr Jacek Magdoń – starszy specjalista z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie,  chor. ZS Michał Stocerz – reprezentujący Związek Strzelecki "Strzelec" Jóżefa Piłsudskiego, Szymon Taranda – redaktor z Polskiego Radia Rzeszów i Magdalena Głuczkowska, pracownik WiMBP w Rzeszowie. 

Razem z komisją współpracowała także Pani Stanisława Bełch, której książka „Święto Niepodległości” była inspiracją do scenariusza gry. 

Po godzinie 10.00 nadszedł długo wyczekiwany moment - gracze zeskanowali kody i ruszyli w drogę. Na trasie czekały na nich różne informacje, zadania, wyzwania, ale też Strzelcy, którzy nie tylko zachwycali historycznymi mundurami, ale pomagali graczom przy najtrudniejszych wyzwaniach.

W trakcie gry trzeba było wykazać się kreatywnością, spostrzegawczością i umiejętnością współpracy - zmagania były na bieżąco oceniane przez komisję. Rozgrywka kończyła się słowami Ministra Oświaty, które wygłosił na odsłonięciu pomnika bohatera w 1932 r.:

„Lis-Kula to nie żaden z tych wielkich wodzów narodu o których się w szkole uczycie, a od których dzieli was dystans lat i dojrzałości. To ktoś wam bliski, blisko latami i uczuciem, to taki sam młody chłopiec, jak wy. Więc gdybyście go znali, kochalibyście go i szanowali"  (Na Posterunku, nr 40, 1932 r.)


Najszybsi gracze wrócili już po godzinie - w tym czasie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle dawnego Rzeszowa albo podejść do stoiska Strzelców lub strzeleckiego plutonu medycznego.
Zadania były związane z odzyskaniem niepodległości na terenie Rzeszowa, ze szczególnym uwzględnieniem roli Lepolda Lisa-Kuli. Komisja konkursowa nagrodziła 5 najlepszych drużyn z dwóch kategorii wiekowych: do 15 i od 15 roku życia. Wygrały drużyny, które ukończyły całą rozgrywkę z najwyższą liczbą punktów. O wygranej decydował czas i jakość merytoryczna wykonanych zadań. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody: bony upominkowe do Empiku i upominki od patronów.

 

Po ponad dwóch godzinach wszyscy z niecierpliwością czekali na wyniki. W kategorii wiekowej do 15 lat zwyciężyła drużyna „Słodziaków”, w kategorii od 15 lat zwyciężyli „Grzybiarze”.

 

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Biura Programu Niepodległa, Urzędu Miasta Rzeszowa, Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Good Books i Good Games, Instytutu Pamięci Narodowej, Związku Strzeleckiego “Strzelec” Józefa Piłsudskiego, Samodzielnego Plutonu Medycznego JS 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli, Pani Stanisławy Bełch oraz Szkoły Podstawowej nr 11 w Rzeszowie.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Barbara Hulek
Filia nr 6 WiMBP w Rzeszowie

Galeria zdjęć