Strzelcy Pamiętali.
2019-10-15 17:07:41

Rocznica śmierci płk. Jana Kotowicza

W dniu 15.10.2019 r. została odprawiona w kościele Św, Krzyża w Rzeszowie koncelebrowana Msza Św. w intencji ś.p. płk. Jana Kotowicza, w której uczestniczyli strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk Leopolda Lisa-Kuli Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie.


Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk Leopolda Lisa-Kuli Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego w   Rzeszowie (IV komp. przy Zespole Szkół Technicznych w Rzeszowie) uczestniczyła w Mszy Św. koncelebrowanej w intencji ś.p. płk. Jana Kotowicza. Strzelcy reprezentowali sztandar Płd.-Wsch. Okręgu Strzeleckiego. Pełnili służbę liturgiczną oraz tworzyli delegację. Z ramienia kadry Związku byli obecni: insp. ZS Marek Strączek, mł. insp. ZS Paweł Rejman.

56 lat temu (15.10.1963r.) w Rzeszowie zmarł ostatni dowódca Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej płk. Jan Kotowicz.

Współzałożyciel Związku Strzeleckiego w Rzeszowie, żołnierz I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego. Członek Polskiej Organizacji Wojskowej. Organizator i Zastępca Dowódcy 17 Pułku Piechoty w Rzeszowie, Obrońca Lwowa i Ojczyzny w 1920 roku. Dowódca: 67 pp w Brodnicy, 6 p Strzelców Podhalańskich  w Samborze, Podkarpackiej Obrony Narodowej w Przemyślu, 3 Brygady Górskiej Armii „Karpaty”, Polski Komendant w obozie internowanych w Gyor i Eger na Węgrzech w 1939 r., Inspektor KG AK w Warszawie, Dowódca 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.

Pod jego dowództwem jednostki Dywizji wzięły udział w akcji "Burza" na północnej Lubelszczyźnie: zajęły Lubartów i Kock oraz rozbiły kolumnę zmotoryzowaną wycofujących się Niemców. W październiku 1944 Kotowicz roku został aresztowany przez bezpiekę. Skazano go na 10 lat więzienia, ale po 11 miesiącach w wyniku amnestii  wyszedł na wolność. Jednak jako przedwojenny oficer przez wiele lat był szykanowany. 

Jan Kotowicz zmarł 15 października 1963 r. w Rzeszowie. W centrum miasta stoi dom w którym mieszkał - tzw. Willa Kotowicza". Na ścianie budynku od 2001 roku wisi upamiętniająca go tablica.

Odznaczony: Krzyżem Srebnym Orderu Wojennego VIRTUTI MILITARI, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Pamiątkowym, za wojnę 1918-1921, Medalem X-lecia Odzyskania Niepodległości, Odznaką "Za Wierną Służbę", Odznaką "Orląt", Honorową Odznaką Komendancką P.W.

Galeria zdjęć