Strzelcy Pamiętali
2019-09-17 13:53:04

75 lat temu sowieci zamordowali żołnierzy Armii Krajowej w Turzy

W niedzielę 15 września 2019 roku odbyła się Uroczysta Msza Polowa celebrowana przez Ks. Bpa Seniora Kazimierza Górnego nad grobami pomordowanych przez NKWD w 1944 r. w Turzy. Niedzielne uroczystości upamiętniają 75 rocznicę tragicznych wydarzeń, w których wzięli udział Strzelcy oraz Orlęta ZS z Sokołowa Młp. i Kolbuszowej Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.


W Turzy koło Sokołowa Małopolskiego odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni NKWD z 1944 roku. Szacuje się, że 75 lat temu sowieci zamordowali w miejscowym lesie kilkaset osób, głównie żołnierzy Armii Krajowej. Las w Turzy nazywany jest "Małym Katyniem". W uroczystościach wzięli udział Orlęta ZS i Strzelcy z Sokołowa Młp. i Kolbuszowej Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego z pocztami sztandarowymi na czele z insp. ZS Piotrem Pankiem – Zastępcy Dowódcy Płd.-Wsch. Okręgu Strzeleckiego oraz chor. ZS Łukasza Deca – Dowódcy „Strzelca”  w Sokołowie Młp.

W turzańskim lesie ginęli więźniowie obozu z pobliskiej Trzebuski. Raz w tygodniu do obozu powstałego w 1944 r., zaraz po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej, przyjeżdżał radziecki sąd wojskowy. Przesłuchania kończyły się wyrokiem - wywózką do łagru w albo śmiercią. Skazańcy - żołnierze Armii Krajowej i partyzanci, byli przewożeni do lasów w Turzy i pobliskiej Nienadówce.

Odkrywanie prawdy o tej zbrodni trwa ponad pół wieku.

Co roku w lesie w Turzy odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary tej zbrodni.

W Turzy koło Sokołowa Małopolskiego odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni NKWD z 1944 roku. Szacuje się, że 75 lat temu sowieci

Galeria zdjęć