Strzelcy byli obecni
2019-09-13 19:53:25

Pielgrzymka Służb Mundurowych do Pani Rzeszowa

W dniu12.09.2019 r. odbyła się Uroczystość Matki Bożej Rzeszowskiej, Patronki Rzeszowa, pod hasłem „Maryjo, dopomóż nam zagospodarować naszą wolność”. O godz. 18.00 w Ogrodach Bernardyńskich została odprawiona Msza Św. Tradycyjnie w tym dniu odbyła się pielgrzymka służb mundurowych: żołnierzy, policjantów, strażaków, służby więziennej, straży miejskiej oraz młodzieży i kadry Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.


Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy częstochowski. Mszę św. koncelebrowali: bp Jan Wątroba, bp. Edawrd Białogłowski oraz blisko 50 kapłanów diecezjalnych i zakonnych.

Obecni byli parlamentarzyści, władze województwa podkarpackiego, Rzeszowa, starostwa.

Jednostka Strzelecka 2021 im. płk Leopolda Lisa-Kuli Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego włączyła się czynnie w uroczystość. Wystawiła pododdział honorowy ze sztandarem Płd.-Wsch. Okręgu Strzeleckiego z wizerunkiem Matki Bożej Rzeszowskiej. Dodatkowo strzelcy zabezpieczali porządek i pełnili służbę medyczną.

Homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski. Kaznodzieja zachęcał do walki o rodzinę. „Przyszły takie czasy, że o świętą, godną, dojrzałą i stabilną rodzinę trzeba nam będzie powalczyć zarówno przestrzeni domu rodzinnego, jak i w przestrzeni społecznej. Jak walczyć o rodzinę? Z tym pytaniem przychodzimy do Matki Najświętszej, Pani Rzeszowa. Pierwszym sposobem troski o rodzinę jest zawierzenie swojej rodziny Matce Bożej. Skoro Bóg Ojciec Wszechmogący swojego jedynego syna, Jezusa Chrystusa, oddał pod opiekę Matki Bożej, to jak bardzo duże bezpieczeństwo musi mieć ten, który oddaje się pod opiekę Maryi, który zawierza swoją rodzinę Matce Bożej. (…) Drugi rodzaj troski wiąże się z niepokalanym poczęciem Najświętszej Maryi Panny. Niepokalana czyli bezgrzeszna. Niepokalana czyli taka, która walczy z grzechem. To podstawowa podpowiedź, bo tym, co najbardziej niszczy nasze rodziny, relacje i całe społeczeństwo jest grzech. To grzech rozbija małżeństwa, to grzech powoduje problemy w rodzinach. Pan Bóg chce nam pokazać Matkę Bożą w tajemnicy niepokalanego poczęcia i przypomnieć, że zgoda na grzech zniszczy wszystko, zepsuje rodzinę, społeczeństwo i Kościół” – mówił hierarcha.

Biskup Przybylski zwrócił uwagę, że rodzinę niszczy również zepsucie obyczajów. „Chcemy zdrowych i kochających się rodzin, chcemy kochających i mądrych dzieci. Trudno dyskutować z tymi pragnieniami, dlatego nie zwycięży się ich rozumem. Jak można zniszczyć miłość i świętość w rodzinach? Przez zepsucie obyczajów. Jak się ludziom zepsuje obyczaje, to mimo iż pragną wiernych rodzin i małżeństw, powoli będą odchodzić od tego ideału. A dzisiaj psuje się nam obyczaje i w ten sposób uderza się w rodzinę. Niepokalana jest dla nas wezwaniem do tego, abyśmy byli wierni przykazaniom Bożym i zasadom Ewangelii. Jest to największe bezpieczeństwo dla małżeństw i rodzin. Powalczmy o rodzinę z Maryją. Powalczy w Kościele i z Kościołem. Bądźcie wierni Kościołowi przez niedzielną Eucharystię, żeby każdego tygodnia sobie przypominać słowo Boże i przyjmować Boga w Komunii, która jest podstawą jedności naszych rodzin” .

Zdjęcia; Michał Stocerz.
Wykorzystano zdjęcia ze strony Diecezji Rzeszowskiej.

 

Galeria zdjęć