Strzelcy Pamiętali
2019-07-30 21:20:45

75. Rocznica wyzwolenia Tyczyna przez żołnierzy AK

W dniu 27.07.2019 r. odbyły się uroczystości upamiętniające 75. Rocznicę wyzwolenia miasta Tyczyna przez żołnierzy Armii Krajowej z rąk niemieckich. W uroczystościach czynnie wzięli udział strzelcy Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego z Rzeszowa i Tyczyna.


Na zaproszenie Burmistrza Tyczyna Pana Jana Skotnickiego Orlęta ZS z Tyczyna oraz Strzelcy z Rzeszowa Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego wzięła udział w upamiętnieniu 75. Rocznicy wyzwolenia miasta Tyczyna, na czele z Komendantem insp. ZS Markiem Matułą i Dowódcą Okręgu insp. ZS Markiem Strączkiem wraz  pocztem sztandarowym ze sztandarem Płd.-Wsch. Okręgu Strzeleckiego.  O godz. 12.00 w kościele parafialnym została odprawiona Msza Św. w intencji  zmarłych i żyjących żołnierzy Armii Krajowej placówki „Topola”. O godz. 13.30 przy mogiłach żołnierzy AK przeprowadzono Apel Pamięci, złożono wieńce i zapalono znicze.

O godz. 15.00 – na rynku w Tyczynie odbył się okolicznościowy odczyt na temat historii Akcji Burza, którą wygłosił st. chor. ZS Jerzy Solecki. Następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu dzieci i młodzieży.

Atrakcją na rynku był punkt z bronią i umundurowaniem zorganizowany przez naszych strzelców oraz pokaz pojazdu bojowego  BRDM chor. ZS Mateusza Kaczmarzyka.

W trakcie obchodów rocznicowych, został wręczony przez insp. ZS Marka Matuły Komendanta Głównego Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego i „Złoty Krzyż Strzelecki” Pani Stefanii Obara  ps. Stefa, zasłużonego oficera  Armii Krajowej.
Stefania Obara, ps. „Stefa” urodziła się 24 stycznia 1921 r. w Starszydlu. Córka Wacława Fornala, żołnierza I wojny światowej i jeńca wojennego w carskiej Rosji, oraz Anny z domu Warzybok. Żołnierz Armii Krajowej, Placówki „Topola” w Tyczynie w czasie od III 1942 do VIII 1944 r. Przyboczna sanitariuszka dr. Ludwika Obary ps. „Riwanol”. Uczestniczka Akcji „Burza” jako sanitariuszka w szpitalu polowym w Hermanowej do 10 VIII 1944 r., kontrolowane przez Urząd Bezpieczeństwa do VII 1945 r. Żona dr Ludwika Obary. W latach 1980-1981 działała w „Solidarności” Rolników Indywidualnych w Gminie Tyczyn. od 1989 r. należy do „Solidarności” Emerytów w Rzeszowie. Weteran walk o niepodległość, kapitan w stanie spoczynku, Prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Tyczynie. Dokumentalistka, poetka oraz autorka i współautorka kilku publikacji m.in. „Nasze korzenie - ludzie i obyczaje”, „Rodaków naszych patriotyczne rymowanie”, „Chwalebne dziedzictwo”, „Tryptyk Patriotyczny”.

Galeria zdjęć