Ćwiczenia poligonowe
2018-10-09 21:14:20

Letni poligon strzelecki na OSG Trzcianiec 2018

Jak co roku, w dniach 2-15 lipca 2018 r. odbył się kolejny już poligon strzelecki organizowany w oparciu o Ośrodek Szkolenia Górskiego w Trzciańcu. Całe przedsięwzięcie odbyło się pod patronatem 21 BSP, która oddelegowała do pomocy szkoleniowej swoich instruktorów.


Jak co roku, w dniach 2-15 lipca 2018 r. odbył się kolejny już poligon strzelecki organizowany w oparciu o Ośrodek Szkolenia Górskiego w Trzciańcu. Całe przedsięwzięcie odbyło się pod patronatem 21 BSP, która oddelegowała do pomocy szkoleniowej swoich instruktorów.

W tym roku strzelcy mogli uczestniczyć w kursach: unitarnym, lekkiej piechoty, dowódców drużyn, rozpoznania i pierwszej pomocy. Każdy z wymienionych kursów miał swój szczególny program realizowany zgodnie z planem. Kursy te miały wysoki poziom i przeprowadzane były przez wykwalifikowanych do tego instruktorów.

Po przydzieleniu do izb, zakwaterowaniu i nauce ścielenia łóżek, można było przystąpić już do zwykłego toku dnia. Zaczynało się pobudką, następnie zaprawa, śniadanie, apel poranny, zajęcia, obiad, kolejne zajęcia, kolacja, czyszczenie butów, rejony, apel wieczorny i capstrzyk.

Każdy kolejny dzień, choć upływał szybko charakteryzował się intensywnością samych zajęć jak i życia koszarowego. Choć niektóre z zajęć były wyzwaniem to wszyscy chętnie w nich uczestniczyli, szkolili się i integrowali w swoich plutonach.
Na takim poligonie charakterystycznym dniem jest niedziela, gdyż nie odbywają się wtedy tradycyjne zajęcia. Ma na nich miejsce natomiast, kolejny rok z rzędu, konkurs piosenki marszowej połączony z turniejem musztry. Wszystkie prezentujące się pododdziały wykazały się pomysłowością i zgraniem, jednakże w tym roku zwyciężył kurs pierwszej pomocy. W czasie trwania poligonu zdarzali się też goście. Strzelców odwiedziło kilka telewizji, między innymi TV Trwam, Polska Zbrojna oraz TVP.

Jednakże najważniejsze dla strzelców odwiedziny na poligonie to wizyta dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich - gen. bryg. Ryszarda Pietrasa. Było to dla strzelców ważne wydarzenie i chcieli się oni zaprezentować z jak najlepszej strony. Pan Generał podchodził do kolejnych pododdziałów szkolących się na terenie poligonu, zadawał pytania o samo szkolenie i z każdym z tych plutonów zamienił kilka słów. Na koniec wraz ze strzelcami uczestniczył w wspólnym obiedzie.

Kolejnym sprawdzianem dla strzelców był również marsz kondycyjny. Najpierw pobudka o północy, a następnie 8 godzin marszu na trasie Trzcianiec - Iskań, w sumie 35 km. Wszyscy strzelcy, zadowoleni z siebie dotarli do miejsca docelowego, jakim była strzelnica na której odbyło się trening ogniowy. Strzelcy mieli możliwość strzelania na dwóch osiach różnej długości, zarówno z broni długiej jak i krótkiej.

Przedostatni dzień na poligonie to egzaminy końcowe. Wszyscy kursanci wykazywali się dużym zaangażowaniem w zaprezentowanie nabytych dotychczas wiedzy i umiejętności. To właśnie dzięki zaangażowaniu i pasji zarówno kursantów jak i szkolących tegoroczny poligon cechował się dużą zdawalnością.

Ostatni dzień na poligonie to pakowanie, porządki, ale także czas na pożegnanie się z kolegami i koleżankami z izb czy kursów, a także życzenia szybkiego zobaczenia.
Cały poligon był dla wszystkich strzelców wspaniałym przeżyciem i wielką przygodą, która na pewno zostanie pięknym wspomnieniem.

Maria Knapik