2021-04-15 20:58:29

Ostatnie pożegnanie Andrzeja Jacka Zajączkowskiego (1933-2021)

W dniu 13.04.2021 r. w Warszawie pożegnaliśmy Andrzeja Jacka Zajączkowskiego. W pogrzebie uczestniczyli rodzina, przyjaciele, znajomi oraz przedstawiciele Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego z Warszawy i Rzeszowa.


Na wieczną wartę odszedł Andrzej Jacek Zajączkowski – syn zamordowanego w Katyniu Władysława, stryjeczny wnuk dowódcy obrony Zadwórza - kapitana Bolesława Zajączkowskiego. Spadkobierca tradycji Polskich Termopil - obrony Lwowa w 1920 r. Odszedł w Wielki Piątek, 2 kwietnia 2021 r. w Warszawie. Jako spadkobierca tradycji Polskich Termopil - 1920 r., w misji zachowania pamięci o bohaterskich obrońcach Lwowa związał się ze Związkiem Strzeleckim „Strzelec” JP. Strzelcom z Rzeszowa i Lwowa systematycznie towarzyszył w obchodach rocznicowych bitwy pod Zadwórzem. Wielkim przeżyciem było przyjęcie imienia jego stryjecznego dziadka Bolesława przez strzelców ze Lwowa i poświęcenie sztandaru w katedrze lwowskiej.

Zmarł w Wielki Piątek w 2 kwietnia 2021 r., w wigilię 81 rocznicy śmierci Ojca w Katyniu… Msza św. pogrzebowa została odprawiona w kościele-pomniku pw. Najczystszego Serca Maryi, na placu Szembeka na Olszynce Grochowskiej w Warszawie w dniu 13 kwietnia 2021 r., gdzie rośnie dąb katyński poświęcony Jego Ojcu w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Spoczął w rodzinnym grobie na Cmentarzu Północnym, żegnany przez najbliższą rodzinę i przyjaciół, delegację Stowarzyszenia „Rodzin Katyńskich”, przedstawiciela Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, współpracowników z Instytutu Kolejnictwa i Metra Warszawskiego, strzelców ze Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego z Rzeszowa i Warszawy, nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 374 im. gen. Piotra Szembeka.

W pogrzebie wzięły udział poczty sztandarowe ze Sztandarem Płd.-Wsch. Okręgu Strzeleckiego w składzie: st. sierż. ZS Kamil Mazur, st. sierż. ZS Kacper Szałęga, sierż. ZS Agata Kazibut i poczet sztandarowy ze sztandarem  Liceum Ogólnokształcące im. Waldemara Milewicza w Warszawie w składzie: Przemysław Siuciak, Dariusz Żeglinski i Igor Kalinowski. 

.  W pogrzebie wzięli udział przedstawiciele władz naszego Związku na czele z st. insp. ZS Jackiem Magdoniem, st. insp. ZS Markiem Strączkiem, st. sierż. ZS Jakubem Jałbrzykowskim i sierż. ZS Patrykiem Wachowcem.

Opracował: Jacek Magdoń

Galeria zdjęć