WYSIWYG Web Builder
Jednostka strzelecka 2021 Rzeszów
Orlęta Strzeleckie
[<<][1][2][>>]
Copyright Jerzy Gajewski 2015 dla ,,JS 2021" Rzeszów   
 
PATRONAT NAD JS 2021 SPRAWUJE DOWÓDCA 1 BAT. STRZELCÓW PODHALAŃSKICH W RZESZOWIE PPŁK RAFAŁ IWANEK
j.gajewski621@gmail.com
JAK POJMUJESZ DZISIEJSZY PATRIOTYZM?
Patriotyzm to nie tylko walka z bronią w ręku, ale także jak podkreślał już Marszałek Józef Piłsudski, jak pokazało 20-lecie międzywojenne , patriotyzm to służba państwu wolnemu, państwu pojmowanemu jako nadrzędna wartość obywatelska. Bez względu na to, czy jest się uczniem, studentem, urzędnikiem, robotnikiem, osobą publiczną należy służyć naszemu państwu i wspólnocie. Dziś dla młodzieży jest to zwykła uczciwość szkolna.

PADARUJ MŁODZIEŻY STRZELECKIEJ 1 % PODATKU !
Wpisyjąc w formularzu PIT: Numer KRS 0000283993
www.strzelec.erzeszow.pl
Pułkownik Leopold Lis-Kula - chluba naszego miasta i regionu zginął jako Dowódca Grupy pod Torczynem 7 marca 1919 r. Ur. 11.11.1896 r. w Kosinie. Uczęszczał do II Gimnazjum w Rzeszowie. W 1912 r. wstąpił do ZS w Rzeszowie.  Był jednym z najzdolniejszych oficerów legionowych i  ( obok Rydza Śmigłego) należał do najbardziej zaufanych ludzi Marszałka  Józefa  Piłsudskiego. Wyrósł  do  wielkości  symbolu  żołnierskiego  bohaterstwa. Zachwycał swym męstwem i pogardą niebezpieczeństwa, budził głęboki szacunek niezwykłą powagą traktowania obowiązku. Zdobywał serca jako bliski, serdeczny kolega. Narzucał swą wolę jako godny zaufania, prowadzący do  zwycięstwa  dowódca. Bił od niego czar rycerskiego romantyzmu, jaśniała nieugiętość  ducha  żołnierza  z  urodzenia.

„ ...Tak jak z bajki cudowną marą z ostatnich lat naszych dziejów jest  postać młodziutkiego pułkownika Lisa-Kuli. Ile entuzjazmu, trudu, pracy, wytrwałości dał dla zdobycia Niepodległości ten młody bo zaledwie 22 lat  żyjący  pułkownik.  Życie  jego  i  praca  to  zaprzeczenie  przysłowia :
„głową  muru  nie  przebijesz ...”
                                                            Aleksandra  Piłsudska ( Sulejówek  5.09.1932 r. )

„Polska wybrała właśnie postać pułkownika Lisa-Kuli aby pokazać przyszłym pokoleniom jakich miała żołnierzy.”
                                                                            Marszałek Polski Edward Rydz-ŚmigłyCO DAJE DZISIEJSZEJ MŁODZIEŻY POSTAĆ PUŁKOWNIKA:
Na pewno jest wspaniałym wzorcem osobowym do naśladowania dla dzisiejszej młodzieży, gdyż jest doskonałym przykładem człowieka sukcesu. A nasza młodzież zwraca dziś szczególna uwagę na ludzi , którzy odnieśli sukces. Jest wspaniałym wzorcem dla młodzieży choćby z uwagi na swój wiek , błyskotliwą karierę, którą zrobił nie dlatego, że cenił go Marszałek Piłsudski, ale dlatego, że był bardzo zdolny, charyzmatyczny, chciał i potrafił tak wiele dokonać.  Te cechy płk. Lisa-Kuli trzeba podnosić, są bowiem uniwersalne.

Marszałek
J
ózef Piłsudski
Nasze Pismo
"STRZELEC"
Płk. Lis Kula