KRESY-Wyprawa strzelców do Lwowa i Zadwórza
22-23.08.2014

 
Wyprawa strzelców do Lwowa i Zadwórza
22-23.08.2014

Termopile, polskie Termopile…         

Tam ofiara m³odej polskiej krwi.      

Pod kurhanem, we wspólnej mogile,

Wolna Polska ¿o³nierzom siê ¶ni.       

A. Huk "Kwiaty Zadwórza"

Polskie Termopile

       Dziewiêædziesi±t cztery lata temu, 17 sierpnia 1920 r., garstka m³odych ochotników ze Lwowa powstrzyma³a pochód konnej armii bolszewickiej Siemiona Budionnego. Po stronie polskiej by³ to 330 osobowy batalion dowodzony przez kpt. Boles³awa Zaj±czkowskiego. Bitwa rozegra³a siê na, szeroko rozumianych, przedpolach Lwowa. Jej znaczenie militarne i heroizm polega³y na zwi±zaniu walk±, do ostatniego naboju i ostatniej kropli krwi, oddzia³ów Konarmii tak, aby jak najd³u¿ej opó¼niaæ ich marsz na zachód. Historycy s± zgodni w ustaleniach, ¿e dziêki zaanga¿owaniu w bojach w Ma³opolsce Wschodniej oddzia³ów Armii Czerwonej uda³o siê przeprowadziæ zwyciêsk± kontrofensywê podczas bitwy warszawskiej (15-25 sierpnia 1920 r.).
Ofiara ¿ycia 318 „Polskich Spartan” zosta³a wykorzystana strategicznie. Uda³o siê ostatecznie pokonaæ bolszewików i wygraæ z nimi wojnê. Pamiêæ o polskich orlêtach poleg³ych w zadwórzañskim boju by³a i jest ¿ywa w ¶wiadomo¶ci Polaków. Jest wzorem najwy¿szych cnót ¿o³nierskich i po¶wiêcenia dla Ojczyzny.

Strzelcy pamiêtaj±

       Rzeszowski „Strzelec” rokrocznie organizuje sierpniowe wyprawy do Lwowa i Zadwórza, aby uczciæ pamiêæ bohaterskich obroñców Kresów Wschodnich z lat 1918-1920. Jest to wa¿ne przedsiêwziêcia w kszta³towaniu postaw patriotycznych m³odych dziewcz±t i ch³opców. Rzymska maksyma przypisywane Senece g³osi: „S£OWA UCZ¡ PRZYK£ADY POCI¡GAJ¡” („VERBA DOCENT EXEMPLA TRAHUNT”). Przyk³ad wyp³ywaj±cy z postawy orl±t lwowskich jest najlepszym wzorem dla ambitnej, polskiej m³odzie¿y.


Patriotyczne uroczysto¶ci

       Najwa¿niejszymi punktami kresowych obchodów, by³y uroczysto¶ci na Cmentarzu Orl±t (na ³yczakowskiej nekropolii) i pod kurhanem-pomnikiem w Zadwórzu. Wspólnie ze strzelcami wziêli w nich udzia³: Konsul Generalny RP we Lwowie dr hab. Jaros³aw Drozd, Sekretarz Rady Ochrony Pamiêci Walk i Mêczeñstwa prof. dr hab. Andrzej Kunert, przedstawiciele w³adz samorz±dowych województwa podkarpackiego i miasta Rzeszowa, a tak¿e uczestnicy równoleg³ych wyjazdów rzeszowskiej „Solidarno¶ci” i le¿ajskiego samorz±du. Na Cmentarzu Obroñców Lwowa mia³a miejsce wzruszaj±ca ceremonia przyrzeczenia strzelców z lwowskiego oddzia³u Zwi±zku Strzeleckiego „Strzelec” JP. Odzia³ ten zosta³ za³o¿ony przed rokiem przez rodowitego lwowianina dru¿. ZS Eryka Mateckiego. Pierwsi jego cz³onkowie sk³adali przyrzeczenie 7 marca br. w Rzeszowie.

Strzelecka wyprawa na Kresy

       Na tegoroczny wyjazd do Lwowa, mimo kryzysowej i niepewnej sytuacji na Ukrainie (wojna we wschodnich obwodach kraju) uda³o siê skompletowaæ dwa autobusy (oko³o 100 uczestników) m³odzie¿y i kadry strzeleckiej z jednostek: 2021 Rzeszów, 2051 Sêdziszów Ma³opolski oraz 2036 Parady¿.

       Na dydaktyczn± i sentymentaln± wyprawê na Kresy wybrali siê tak¿e go¶cie, którzy na co dzieñ wspieraj± dzia³alno¶æ Zwi±zku Strzeleckiego „Strzelec” JP. Byli w¶ród nich p³k dr Wies³aw Lewicki z 21. Brygady Strzelców Podhalañskich w Rzeszowie, dyrektorzy szkó³ z Bratkowic oraz honorowy uczestnik wyjazdu, mgr in¿. Andrzej Zaj±czkowski z Warszawy, bratanek kpt. Boles³awa Zaj±czkowskiego, dowódcy i bohatera spod Zadwórza.

Artur Szary

GALERIA  PATRIOTYCZNA DROGA KRZY¯OWA 2014
 
WIÊCEJ ZDJÊÆ  PATRIOTYCZNA DROGA KRZY¯OWA 2014
 
 
 
 

DOWÓDZTWO II P£D.-WSCHOD. OKRÊGU Z.S. "STRZELEC" JP --- RZESZÓW