Z historii Orl±t Zwi±zku Strzeleckiego.

kwiecieñ 2014


            

Z historii Orl±t Zwi±zku Strzeleckiego.

W dwudziestoleciu miêdzywojennym w³o¿ono du¿o wysi³ku w wychowanie m³odego pokolenia. W tym czasie powsta³o wiele organizacji paramilitarnych na czele ze Zwi±zkiem Strzeleckim (ZS).

Organizacja ta pocz±tkowo skupia³a g³ównie m³odzie¿ w wieku przed poborowym, ale ju¿ w kwietniu 1926 roku na zje¼dzie delegatów, zdecydowano o utworzeniu tak¿e m³odocianych dru¿yn strzeleckich. Kilka lat trwa³o zanim wypracowane zosta³y formu³y ich dzia³ania. Okre¶li³ je dopiero nowy statut Zwi±zku z 1932 roku. W dokumencie tym znalaz³o sie postanowienie, ¿e do ZS mog± byæ przyjmowane tak¿e osoby poni¿ej 18 lat - zwane pó¼niej Orlêtami. Od samego pocz±tku celem Zwi±zku by³o wychowanie obywatelskie m³odzie¿y, kszta³towanie postaw patriotycznych, przysposobienie wojskowe i rozwój fizyczny.

Orlêta musia³y wykazaæ siê wiedz± o obronie Lwowa, znajomo¶ci± historii Polski, wiedz± z zakresu terenoznawstwa, umiejêtno¶ci± p³ywania i strzelania, a tak¿e znajomo¶ci± musztry. W 1939 roku Orlêta ZS liczy³y oko³o 40 000 cz³onków, niestety wybuch wojny przerwa³ tê dzia³alno¶æ. Po wojnie w 1945 r. za³o¿ona zosta³a szko³a orl±t "Orlinek", jednak ówczesne w³adze ju¿ w 1946 roku podjê³y decyzjê o jej rozwi±zaniu.

Obecnie na Podkarpaciu ¶rodowisko Zwi±zku Strzeleckiego "Strzelec" OSW podjê³o próbê odbudowy tego ruchu. Dziêki temu coraz wiêcej m³odych osób wstêpuje do Orl±t i Strzelców.

Kto mo¿e nale¿eæ do Orl±t? Orlêtami mog± byæ ch³opcy (orlaki) i dziewczêta (orliczki) w wieku od 12 do 15 lat. Podstawowym pododdzia³em orlêcym jest dru¿yna licz±ca od 5 do 12 osób. Dru¿ynê tworz± sekcje licz±ce po 3-4 osoby. Dowódcami (wychowawcami ) musz± byæ pe³noletni strzelcy o odpowiednich kwalifikacjach i predyspozycjach do pracy z nieletnimi. Program szkolenia nie mo¿e zawieraæ elementów militarnych.

Zasady postêpowania: Orlê swym zachowaniem i postaw± daje dowody mi³o¶ci do Polski, jest spadkobierc± warto¶ci ubieg³ych pokoleñ, mowy, bohaterstwa i honoru. Warto¶ci te pragnie w sobie rozwijaæ. Orlê zachowuje zwyczaje, czci symbole i znaki organizacyjne, jest dobrym synem/córk± i koleg±/kole¿ank±, kocha rodziców, szanuje starszych i prze³o¿onych. Jest kole¿eñski, uczynny, stara siê dobrze wype³niaæ swoje obowi±zki, przyznaje siê do b³êdów, nie k³amie.

Od kilku lat tak¿e w Gminie Tyczyn na uroczysto¶ciach ko¶cielnych i pañstwowych pojawiaj± siê "Orlêta" ZS (dzia³aj± przy SP w Tyczynie i tyczyñskim gimnazjum), ich opiekunem jest ks. Bogdan Têcza. W ubieg³ym roku Orlêta swoj± obecno¶æ zaznaczy³y m. in. podczas obchodów z okazji uchwalenia Konstytucji 3 - go Maja i 95. Rocznicy Odzyskania Niepodleg³o¶ci. Tyczyñskie Orlêta uczestniczy³y te¿ w obchodach z okazji 94. rocznicy ¶mierci p³k. Leopolda Lisa Kuli (7 marzec 2013), w ods³oniêciu pomnika pu³k. £ukasza Ciepliñskiego i ¯o³nierzy Wyklêtych w Rzeszowie (17 listopada). W listopadzie wziê³y udzia³ w uroczysto¶ciach z okazji 95. Rocznicy Obrony Lwowa (24 listopada). 14 lipca ubieg³ym roku Orlêta uczestniczy³y w uroczysto¶ciach po¿egnania ks. Biskupa Kazimierza Górnego, a tak¿e w ingresie ks. Biskupa Jana W±troby (20 lipiec).

7 marzec to bardzo wa¿na data dla Orl±t i Strzelców ze wzglêdu na ¶lubowanie, które w tym dniu ma miejsce. Oto jak w tym roku w Rzeszowie ¶wiêtowano ten szczególny dzieñ.
W ko¶ciele ¦wiêtego Krzy¿a o godz. 12.00 odby³a siê uroczysta Msza ¦wiêta koncelebrowana, której przewodniczy³ ks. bp Jan W±troba - Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej. Podczas Mszy ¦w. ¶lubowanie z³o¿y³y Orlêta ZS ze Szkó³ Podstawowych w Tyczynie, Klêczanach, Wolicy Piaskowej oraz ze SP nr 14 i SP ss. Pijarek w Rzeszowie. Rotê przyrzeczenia odczyta³a Pani Karolina Kaczorowska ma³¿onka ostatniego Prezydenta II Rzeczypospolitej Ryszarda Kaczorowskiego. Nastêpnie na Placu Farnym w Rzeszowie z³o¿ono meldunek, odby³ siê te¿ przegl±d pododdzia³ów. Po Hymnie i uroczystym podniesieniu Flagi Pañstwowej na maszt, uczestników powita³ Prezydent Rzeszowa. Po krótkim przemówieniu odby³o siê przyrzeczenie strzeleckie grupy ok. 300 dziewcz±t i ch³opców z Jednostek Strzeleckich z Rzeszowa, Stalowej Woli, Le¿ajska, Sêdziszowa M³p. na sztandar Armii Krajowej.

Po ¶lubowaniu mia³o miejsce okoliczno¶ciowe przemówienie Pani Karoliny Kaczorowskiej, Apel Pamiêci oraz salwa honorowa dla upamiêtnienia 95. Rocznicy ¦mierci p³k Leopolda Lisa-Kuli.

W dalszej czê¶ci spotkania odby³ siê pokaz sprawno¶ci strzeleckiej, defilada pododdzia³ów, z³o¿ono te¿ wieñce i wi±zanki kwiatów pod pomnikiem p³k Leopolda Lisa-Kuli. W tym szczególnym dniu opiekun tyczyñskich Orl±t ks. Bogdan Têcza rozkazem dowódcy jednostki zosta³ mianowany sier¿antem.

Ks. Bogdan Têcza, Alicja Kustra


DOWÓDZTWO II P£D.-WSCHOD. OKRÊGU Z.S. "STRZELEC" --- RZESZÓW