WYSIWYG Web Builder
Jednostka strzelecka 2021 Rzeszów
„PODNIEBNE ASY” - Strzelcy z IV kompanii na szkoleniu spadochronowym
Copyright Jerzy Gajewski 2018 dla ,,JS 2021" Rzeszów   
PATRONAT NAD JS 2021 SPRAWUJE DOWÓDCA 1 BAT. STRZELCÓW PODHALAŃSKICH W RZESZOWIE PPŁK RAFAŁ IWANEK
j.gajewski621@gmail.com
Marszałek
J
ózef Piłsudski
Nasze Pismo
"STRZELEC"
Płk. Lis Kula
[<<---Zobacz cała galerię zdjęc]
W dniach 25.04.2018r. do 28.04.2018 r. po raz kolejny grupa strzelców z IV kompanii przy Zespole Szkół Technicznych w Rzeszowie wraz ze swoim do dowódcą mł. insp. ZS Barbarą Gajewską w ramach podwyższania swoich umiejętności i kwalifikacji wojskowych wzięła udział w szkoleniu spadochronowym STATIC LINE. Tego rodzaju skoki wykonuje się z wysokości 1200 - 1500 m nad terenem lotniska. Jest to bezpieczna forma wykonywania samodzielnych skoków spadochronowych, gdyż, po oddzieleniu się od pokładu samolotu lina desantowa natychmiast otwiera spadochron.  Szkolenie prowadzone było przez bardzo doświadczonych instruktorów, a także byłych żołnierzy jednostek powietrznodesantowych. Czterodniowy cykl zajęć teoretycznych z zakresu prawa lotniczego, bezpieczeństwa skoków, ogólnej wiedzy o spadochronach, a także teorii skoków i zachowania się w sytuacjach awaryjnych prowadził instruktor AFF Static Line tandem pilot - Paweł Panas. Zajęcia te zakończyły się dość trudnym egzaminem, gdzie trzeba było wykazać się między innymi w 100 % znajomością zachowania się w sytuacjach awaryjnych.

Po zakończonym egzaminie przyszła wreszcie pora na szkolenie praktyczne na lotnisku w Laszkach. W sobotę 28.04.2018r. od wczesnych godzin porannych ćwiczyliśmy na podwieszeniu sytuacje awaryjne oraz sposób oddania skoku z samolotu, a następnie prawidłowego lądowania. Tu także trzeba było się wykazać zdobytą wiedzą i w sposób praktyczny zademonstrować różne warianty zachowania się sytuacjach awaryjnych, czyli przejść pozytywnie ćwiczenia dopuszczające do skoku. Nasi strzelcy ambitnie wykonali to zadanie i w ustalonej kolejności każdy wykonał swój indywidualny skok.  Na koniec szkolenia cała grupa przeszła „chrzest bojowy” czyli laszowanie, tj. gratulację i klask w pupę” od wszystkich instruktorów, po którym skoczkowie otrzymali certyfikaty ukończenia szkolenia. Emocji i wrażeń nie było końca. Finał szkolenia można było oglądać na żywo w relacji na facebooku [link]. W ten sposób zakończyła się nasza „podniebna przygoda”, a raczej specjalistyczne szkolenie - które będziemy kontynuowali.

Organizatorem szkolenia był Aeroklub Ziemi Jarosławskiej SKYDIVE CLUB, a ćwiczyli
z nami instruktorzy: Paweł Panas - instruktor AFF Static Line tandem pilot, Tomasz Cierech - instruktor Static Line tandem pilot, Jerzy Noga tandem pilot, Paweł Dobek - mechanik spadochronowy, Jerzy Zuliński - szef układalni.
[link do strony]