WYSIWYG Web Builder
Jednostka strzelecka 2021 Rzeszów
 I Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
Copyright Jerzy Gajewski 2018 dla ,,JS 2021" Rzeszów   
PATRONAT NAD JS 2021 SPRAWUJE DOWÓDCA 1 BAT. STRZELCÓW PODHALAŃSKICH W RZESZOWIE PPŁK RAFAŁ IWANEK
j.gajewski621@gmail.com
Marszałek
J
ózef Piłsudski
Nasze Pismo
"STRZELEC"
Płk. Lis Kula
[<<---Zobacz cała galerię zdjęc]
W dniu 24.03.2018r. w Markowej strzelcy z I kompanii i IV kompanii Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk Leopolda Lisa-Kuli na czelę z Komendantem ZS ,,Strzelec” Józefa Piłsudskiego, wzięli udział w Obchodach I Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Umierają razem z tymi których chcieli ocalić…

Rankiem 24 marca 1944 r. w Markowej niemieccy żandarmi zjawili się w domu Ulmów który wskazał im granatowy policjant z pobliskiej miejscowości.
Niemcy z zimną krwią zamordowali ośmioro Żydów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w zaawansowanej ciąży jego żonę Wiktorię. Zabili też ich szóstkę dzieci. Najstarsza, Stasia miała osiem lat, najmłodsze dziecko Marysia - półtora roku.

Czcimy bohaterów

Obchody rozpoczęły się od modlitwy przy grobie rodziny Ulmów.
Następnie w miejscowym kościele pw. św. Doroty została odprawiona msza św. w intencji ich rychłej beatyfikacji. Przewodniczył jej biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek. Podczas mszy św. zostały odczytane listy od  prezydenta Andrzej Dudy, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. Kolejna część obchodów miała miejsce w Sadzie Pamięci, który ulokowano na placu za budynkiem Muzeum. Tam, przed pomnikiem Rodziny Ulmów, złożono kwiaty i wieńce oraz oddano hołd Polakom niosącym pomoc Żydom. Kolejnym etapem było spotkanie z polskimi Sprawiedliwymi w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej. W jego trakcie prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek mówił, że za zwycięstwo dobra, prawdy czasami trzeba zapłacić wysoką cenę; to cena cierpienia. "Żeby zwyciężyło dobro, prawda czasami trzeba zapłacić wysoką cenę. To jest cena cierpienia, to jest cena krzyża, ale potem przychodzi zwycięstwo" - zauważył. W obchodach uczestniczyli również szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki oraz reprezentanci Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Lekcja Historii

Strzelcy mieli okazję zwiedzić Muzeum w którym oglądali oryginalne meble, warsztat stolarski, książki, aparaty fotograficzne Józefa Ulmy oraz rodzinne dokumenty. Zapoznawali się również z projekcjami przywołującymi sceny z codziennego życia małżeństwa i ich dzieci.

                                                                                          druż. ZS Patrycja Fangor